Nášivka Odborka Cestovateľ - červený stupeň

28.12.2018

• V 4 cudzích krajinách som v každej pobudol aspoň týždeň, pričom som splnil aspoň 3 z nasledujúcich:
  • a) navštívil 2  historické pamiatky;
  • b) navštívil 1 kultúrnu udalosť - miestne divadlo alebo predstavenie;
  • c) navštívil 2  prírodné pamiatky;
  • d) navštívil 2 chrámy miestneho náboženstva;
  • e) ochutnal miestnu špecialitu aspoň v dvoch podnikoch.
  • Každú z týchto krajín som prezentoval prostredníctvom článku, prednášky, výstavy alebo premietania.
  • Zúčastnil som sa na cestovateľskom festivale a spravil som rozhovor do časopisu so skúseným cestovateľom.
  • Poznám zásady pobytu v krajinách, ktoré sú kultúrne iné ako Slovensko. Vyberiem si 5 krajín, ktoré sú výrazne odlišné a predstavím ich odlišnosti oddielu aj s tým, ako by sa v nich mali správať (rôzne náboženstvo, komunikácia s úradmi, cestovanie, zvyky, gestá, správanie).
  • Viem, čo je couchsurfing, porozprával som sa s niekým, kto ho vyskúšal a podľa vlastných možností som skúsil zodpovedne využiť couchsurfing aj v zahraničí.
  • Aspoň na dvoch svojich cestách som sa nakontaktoval na miestnych skautov, stretol som sa a strávil som s nimi aspoň pár hodín. Priniesol som im vlastný darček zo Slovenska.
  • Nadviazal som na svojich cestách kontakt z minimálne 3 ľuďmi z  inej krajiny a porozprával som sa s nimi o ich situácii, ako sa im žije a aké majú radosti a problémy.
  • Priniesol som pre svoj oddiel alebo družiny cudzokrajné jedlo a pripravil pre nich malú hostinu.
  • Naučil som sa základné frázy aspoň 3 cudzích jazykov, ktoré som doteraz nepoznal (pozdravy, otázky, ďakovanie, prosenie...).