Nášivka Odborka Cestovateľ - zelený stupeň

• Strávil som minimálne 10 dní v zahraničí.
  • Na cestách po Slovensku som spoznával prírodné a kultúrne zaujímavosti. O svojich cestách som si viedol denník. Pri tom som splnil 2 body z nasledovných:
  • a) navštívil som 5 hradov;
  • b) navštívil som 5 historických miest;
  • c) navštívil som 3 národné parky;
  • d) 2 pamiatky UNESCO.
  • Navštívil som aspoň dve cudzie krajiny. Cestu som si dokumentoval denníkom alebo fotografiami, diapozitívmi, kresbami a pod.
  • Prečítal som aspoň 2 cestopisy alebo 2 príbehy veľkých cestovateľov a spravil som z nich pútavé zhrnutie, ktoré som následne prezentoval zaujímavou formou pred družinou (hra, kvíz, detektívka,...)
  • Pripravujem sa riadne na svoje cesty. Vytvorím si vlastný cvičebný plán na 3 mesiace a dodržiavam ho. Mám skontrolované všetky potrebné očkovania na cestovanie.
  • Dokážem sa poistiť na doma aj do zahraničia - cestovné aj úrazové poistenie.
  • Viem poskytnúť základnú prvú pomoc a vždy pri sebe nosím príručnú lekárničku. Dokážem ošetriť tieto poranenia a choroby:
  • a) otravu jedlom a hnačku
  • b) úpal, úžeh a dehydratáciu
  • c) bolesť hlavy
  • d) uštipnutie hmyzom alebo hadom
  • e) pohryznutie psom
  • Poznám a mám poznačené základné čísla na ministerstvo zahraničných vecí a ambasádu daného štátu.