Nášivka Odborka Fyzik - červený stupeň

23.01.2019

• Navštívil som SAV, výstavu alebo múzeum, ktoré sa venovalo fyzike alebo technike. Viem vysvetliť a odprezentovať jej podstatu aj menej znalému človeku.
  • Ovládam naspamäť grécku abecedu a viem ju aj používať, ak treba. Viem, prečo sa začala používať a poznám jej stručnú históriu.
  • Viem naspamäť všetky tri Newtonove zákony aj so vzorcami. Na jeden z nich som pred družinou zahral krátku scénku alebo pantomímu.
  • Vysvetlím rozdiel medzi striedavým prúdom a jednosmerným prúdom. Zhotovím jednoduchý nákres ako funguje batéria a elektrický zvonček.
  • Vybral som si zložitejší prístroj, ktorý som si najprv naplánoval, zistil som si potrebné súčiastky, zostrojil som ho, vyskúšal, zhodnotil a popísal jeho limity. Viem povedať, ako by sa dali vylepšiť. (Napr. Teslova cievka, motor, elektrický obvod,...)
  • Naplánujem si a zrealizujem aspoň 2 laboratórne práce, kde využijem niekoľko spôsobov meraní (napr. odmeriam dĺžku predmetu palcom, pravítkom a šublerou - posuvným meradlom).
  • Poznám stručnú históriu aspoň 10 nositeľov Nobelovej ceny za fyziku, z nich jeden ja nositeľom Nobelovej ceny v poslednom roku. Spravil som si svoj osobný zoznam TOP 5 osobností fyziky.
  • Spolužiakovi alebo kamarátovi pomôžem s doučovaním s fyziky minimálne v rozsahu 3 hodín.