Nášivka Odborka Meteorológ - červený stupeň

• Zhotovil som 5 fotografií alebo kresieb oblakov rôzneho druhu.
  • Zaujímavým spôsobom som skautom objasnil, ako vzniká rosa, hmla, oblaky a dúha a prečo sa nad ránom pri jasnej oblohe ochladí viac, ako pri zamračenej.
  • Viem, čo je tlaková výš a níž a aké počasie je charakteristické pre tieto útvary.
  • Na nástenke alebo v oddielovom časopise som prezentoval rekordné hodnoty meteorologických prvkov vo svete a na Slovensku.
  • Pozoroval som prechod teplého a studeného frontu, popísal som typický priebeh počasia pri prechode jednotlivých frontov. Poznám znaky blížiaceho sa frontu a svoje znalosti som využil na výprave.
  • Pri výstupe na horu som zmeral v rozdielnych výškach teplotu a vysvetlil som družine, čo som pri tom zistil. Viem, aké nebezpečné prejavy počasia možno u nás očakávať v jednotlivých ročných obdobiach v horskom prostredí.
  • Viem, čo znamenajú jednotlivé symboly na poveternostnej mape. S ich využitím som urobil predpoveď počasia.
  • Na tábore som zhotovil meteorologickú stanicu (barometer, zrážkomer, anemometer, teplomer...) a aspoň dva krát denne som po dobu dvoch týždňov meral rôzne meteorologické veličiny.