Nášivka Odborka Novinár - zelený stupeň

• Pozrel som si film alebo prečítal knihu o novinárskej práci (napr. Všetci prezidentovi muži).
  • Napísal som reportáž (rozsah 5 normostrán) na tému Redakčný život, najlepšie založenú i na osobnej návšteve alebo rozhovore s profesionálnym novinárom.
  • Učiteľ slovenčiny mi v trojstranovom texte, ktorý som mu predložil, nenašiel žiadnu gramatickú ani štylistickú chybu (ak áno, predložil som mu na kontrolu ďalšie tri strany svojho textu).
  • Z novín a časopisov som vystrihol príklady nasledujúcich žánrov a vysvetlil som, akými znakmi sa odlišujú: správa, riport, interview, poznámka, komentár, recenzia, glosa, reportáž, fejtón, stĺpček.
  • Spravil som kritický prehľad o dodržiavaní a porušovaní základných pravidiel správnej publicistiky v niektorom skautskom časopise (písanie titulkov, medzitulkov, perexu, dynamických tvarov, jednoduchých viet, nepoužívanie klišé, správna stavba článku a pod.) O mojich záveroch som príslušnú redakciu slušne informoval.
  • Robil som šéfredaktorskú prácu aspoň pri jednom čísle oddielového (zborového) časopisu.
  • Zorganizoval som humoristickú "rozhlasovú" alebo "televíznu" reláciu pre oddiel.