Nášivka Odborka Ornitológ - červený stupeň

• O jednom druhu vtákov som zozbieral čo najviac informácií (fyziológia, sociálne správanie, doba a počet hniezdení za rok, potrava, biotop výskytu, typy hniezd, spev, varovné a kontaktné hlasy, nepriatelia, zvláštnosti, početnosť a pod.)
  • Pre družinu alebo oddiel som pripravil pozorovanie vtákov v prírode. Pomohol som im určovať jednotlivé druhy (podľa hlasu, siluety, aj s pomocou atlasu vtákov a pod.) Sám dokážem určiť hlavné druhy vtákov v mojom okolí (podľa hlasu, siluety, pôsobenia, zvyškov, vývržkov,...).
  • Pravidelne som pozoroval vtáky v rôznych biotopoch (mokraď, step, skaly, voda, listnatý les, ihličnatý les a pod.). Zameral som sa na tri druhy a získal som o nich hlbšie informácie. O svojich pozorovaniach som si viedol denník.
  • Pre družinu som vytvoril jednoduchý kľúč na určovanie niekoľkých základných druhov vtákov (podľa vzhľadu, siluety, hlasu).
  • Zúčastnil som sa na aspoň jednej ornitologickej akcii (ornitologický tábor, konferencia, zimné sčítanie vodného vtáctva,...).
  • Zoznámil som sa s ornitologickými knihami a časopismi.