Nášivka Odborka Prvá pomoc - zelený stupeň

• Robil som družinového zdravotníka. Poznám základné zloženie lekárničky a použitie liekov. Poznám alergie a iné choroby členov svojej družiny a viem im pomôcť, keď treba.
  • Viem poskytnúť resuscitáciu (uvoľnenie dýchacích ciest, umelé dýchanie, masáž srdca). Správne som predviedol uloženie zraneného do stabilizovanej polohy.
  • Dokážem ošetriť krvácanie zo žily a z tepny, poznám tlakové body.
  • Vyskúšal som si rôzne druhy transportu zraneného (jeden nosič, dvaja a viacerí nosiči, bez pomôcok, s pomôckami, improvizované nosidlá).
  • Správne som obviazal zranenie prstu, dlane, lakťa, kolena, členka a hlavy.
  • Viem, ako fixovať končatinu pri zlomenine a ako vyrobiť improvizovanú dlahu. Prakticky som si vyskúšal znehybnenie zlomeniny predlaktia, kľúčnej kosti a stehna.
  • Dokážem vybrať kliešťa, ošetriť bodnutie hmyzom, pohryznutie zvieraťom (i hadom). Viem vybrať cudzí predmet z oka.
  • Poznám príznaky chrípky, črevnej chrípky, úpalu, alergickej reakcie a viem správne postupovať.