Nášivka Odborka Skialpinista - červený stupeň

• Viem vysvetliť a nájsť útvary v teréne: Hrebeň, Chrbát, Rebro, Žľab, Kuloár, Lavínový kotol, Mulda, Prevej, Vankúš, Klin, Splaz, Exponovaný terén, Náveterná a Záveterná strana, Hranica lesa
  • Ovládam základne vedomosti o lavínach. Viem vysvetliť rozdelenie lavín: podľa tvaru odtrhu,  sklznej plochy, formy pohybu, vlhkosti snehu, tvaru dráhy.
  • Poznám faktory ktoré zväčšujú a zmenšujú lavínové nebezpečenstvo: počasie, terén, účastníci.
  • Viem a ovládam metódy na plánovanie túr: Rozšírená Munterova schéma 3x3 a Redukčná Munterova metóda.
  • Naplánoval som kompletne skialpovú túru a zobral som do úvahy: lavínové správy, predpoveď počasia, možné zmeny počasia, lavínovú mapu, trasu, miesta na bezpečný návrat, prevýšenie, veľkosť skupiny, kondícia účastníkov, materiál
  • Viem lokálne zhodnotiť podmienky a podľa nich sa rozhodnúť či pokračovať v túre alebo nie. Do úvahy beriem: zrážky, vietor, teplotu, oblačnosť, typ snehu, množstvo nového snehu
  • Poznám metódu STOP & GO a riadim sa ňou.
  • Družine som ukázal základné metódy zisťovania snehových podmienok: Kompresný test, Nórska sonda, plus ak chceš, tak aj Sklzný blok
  • Vyznám sa v typoch snehu, viem ich navzájom odlíšiť a poznám ktoré snehové vrstvy zvyšujú lavínové nebezpečenstvo.
  • Družine som ukázal a predviedol ako funguje lavínový vyhľadávač
  • Viem čo robiť po páde lavíny: sledovanie, telefonát, označenie bodov, lokalizácia, dohľadanie, vykopanie, prvá pomoc a správanie sa na lavíništi.
  • Prakticky som si vyskúšal a našiel zahrabaný lavínový vyhľadávač v snehu, kde som využil aj sondu a lopatku.
  • Viem poskytnúť lavínovú prvú pomoc: podchladenie, dusenie, šok, zranená chrbtica.
  • Na výlete som ukázal ako funguje kolmicová a špirálová dohľadávacia metóda.
  • S lavínovou sondou viem rozlíšiť kameň, drevo, zem, ľad, lyžiarku, telo a kosodrevinu
  • Viem postaviť núdzové sane za pomoci lavínovej lopatky, lyží a uzlovačky
  • Trénoval som si brzdenie pádu s cepínom
  • Absolvoval som aspoň 6 skialpových výletov, kde som lyžoval v neupravenom snehu