Nášivka Odborka Skialpinista - zelený stupeň

27.03.2019

• Svojej družine som predstavil základnú skialpinistickú výstroj a vysvetlil jej význam: Skialpové lyžiarky, Skialpové viazanie, Skialpové lyže, Stúpacie pásy, Polohovacie palice, Lavínová sonda, Lavínová lopatka, Lavínový vyhľadávač, plus ak máš tak, Mačky, Cepín, Stúpacie železá, ABS batoh.
  • Viem sa správne zbaliť na skialpinistickú túru, poznám aké oblečenie je vhodné na šliapanie a na lyžovanie.
  • Naučil som sa správne starať o lyže, viem ich na voskovať, nabrúsiť hrany, nastaviť viazanie na lyžiarku.
  • Na zimnom výlete som ukázal družine pohyb do kopca a otáčanie v svahu pri stúpaní na skialpových lyžiach.
  • Viem si správne zbaliť a očistiť stúpacie pásy, tak aby som si ich mohol ešte dvakrát nasadiť na lyže počas túry. (Inak povedané, aby lepidlo na pásoch lepilo, aj keď si ich dám dolu z lyží)
  • Ovládam základné techniky lyžovania v neupravenom teréne. Poznám ako sa lyžuje v ťažkom (mokrom) snehu a v suchom (prašan).
  • Poznám stupnicu lavínového nebezpečenstva, viem aké sklony svahov sú bezpečné pri danom stupni a pred túrou sa informujem o aktuálnej lavínovej situácii.
  • Viem určiť sklon svahu pomocou lyžiarskych paličiek.
  • Pri zjazde dolu dodržiavam bezpečné rozostupy a mám na hlave prilbu.
  • Zúčastnil som sa aspoň troch skialpinistických výletov.