Nášivka Odborka Speleológ - červený stupeň

• Pre roverov či oddiel som urobil niekoľko prezentácií o základoch geológie krasu, typoch jaskýň, krasových vodách a ich vplyve na krasovatenie jaskyne, o jaskynnej flóre a faune.
  • Dokážem popísať a používať osobný výstroj jaskyniara (ochranný odev a prostriedky, obuv, prilba, spoľahlivé osvetlenie). Viem používať horolezeckú sedačku, prsný úväz, zlaňovacie a výstupové pomôcky, karabíny.
  • V jaskyni som správne ukotvil lano a narábal s ním. Správne som uviazal a používal rôzne uzly (kotviaci osmičkový uzol povinne).
  • Dokážem prekonať vertikálne stupne pomocou jednolanovej techniky alebo povrazového rebríka, dokážem istiť spolulezca.
  • Poznám riziká hroziace v podzemí. Dodržiavam pravidlá bezpečného pohybu v jaskyni a zásady ochrany jaskynnej prírody. Viem poskytnúť prvú pomoc pri úraze.
  • Zúčastnil som sa aspoň troch podujatí  zameraných na meranie, mapovanie a dokumentáciu jaskýň. Na základe merania i pomocných údajov som vytvoril mapu úseku (môže byť aj s použitím počítačových programov).
  • Preskúmal som rôznu odbornú literatúru a materiály z oblasti speleológie. Tieto poznatky som využil pri prezentácii speleológie, spojenej s premietaním vlastných diapozitívov, výstavou fotografií, máp zmeraných jaskýň, ukážkami speleologického výstroj a pod.
  • Ak je to možné, zapojil som sa do praktického prieskumu jaskýň a priepastí v spolupráci s odborným dohľadom. Svoje vedomosti neustále dopĺňam a do skautského časopisu som napísal článok o jaskyniarstve.