Nášivka Odborka Speleológ - zelený stupeň

• Vytvoril som si vlastnú mapu Slovenska, kde som si zaznačil výskyt krasových oblastí a najznámejšie jaskyne.
  • Na družinovke som vysvetlil, čo znamená pojem kras, v akých horninách a ako sa vytvárajú krasové javy (jaskyne, priepasti). Pomocou obrázkov (napr. v knihe) som im predstavil druhy krasových výplní (kvapľová výzdoba: stalaktity, stalagmity, stalagnáty, kaskádové jazierka a pod.).
  • Zúčastnil som sa niekoľkých výprav do rôznych krasových lokalít a ostatným som vysvetlil povrchové krasové javy, ktoré sa na trase vyskytli (krasové planiny, rokliny, vodopády, škrapové polia, závrty, vodné vyvieračky a ponory, skalné okná a mosty, slepé údolia..) a ako vznikajú.
  • Zúčastnil som sa aspoň dvoch výprav do sprístupnených jaskýň, najlepšie rôznych druhov, napr. kvapľová, ľadová, aragonitová...
  • Zúčastnil som sa aspoň jednej exkurzie do turisticky sprístupnenej jaskyne (napr. Jaskyňa mŕtvych netopierov v Nízkych Tatrách, Krásnohorská jaskyňa v Slovenskom krase, Zlá diera na Branisku,..) alebo verejnosti nesprístupnenej jaskyne za účasti odborného sprievodu speleológov.