Nášivka Odborka Táborník - zelený stupeň

28.01.2019

• Prespal som aspoň 20 nocí pod stanom (pod širákom či prístreškom).
  • Zúčastnil som sa stavania aspoň jednej väčšej táborovej stavby (brána, kuchyňa, típí, podsada...).
  • S použitím sekery, KPZ a jedného polena som priviedol do varu liter vody.
  • Dokázal som, že sa viem starať o tábornícku výstroj a oblečenie tak, aby mi dlho dobre slúžili (nôž, sekera, batoh, obuv, oblečenie)
      - viem si nabrúsiť nôž;
      - viem si nabrúsiť sekeru;
      - viem, ako impregnovať a inak ošetrovať topánky.
  • Dokážem sa sám vhodne zbaliť na rôzne druhy výletov vrátane tábora, pričom viem zohľadniť trvanie, náročnosť a riziká počasia.
  • Postavil som dva rôzne druhy núdzových prístreškov a v každom som prespal aspoň jednu noc.
  • Postavil som tri stavby slávnostných ohňov (hranica, pagoda, pyramída). Postavil som rôzne druhy úžitkových ohňov (napr. strážny oheň, kanadský krb alebo francúzsky oheň) a rozložil oheň aj s mokrým drevom. Pri týchto ohňoch som použil rôzne druhy dreva a viem, ktoré sa na čo hodí. Aktívne som sa zúčastnil na stavbe aspoň dvoch väčších viazaných stavieb.
  • Na puťáku som pre svoju skupinu našiel vhodné miesto na táborenie. Naučil som ich pravidlá bezpečnosti a správania sa pri táborení v prírode.
  • Viem postaviť aj rozložiť a správne zbaliť stan. Viem, ako sa o stan starať.
  • Starám sa o to, aby po každom táborení zostalo táborisko v pôvodnom stave. Uvedomujem si, že pri táborení z prírody beriem, preto som urobil jedno z nasledovného:
     a) zasadil som strom;
     b) vyčistil som studničku;
     c) zorganizoval som brigádu na čistenie lesa.