Nášivka Odborka Turista - zelený lem

• Pripravím si zoznam 10 najdôležitejších vecí, ktoré by som mal vždy mať so sebou na letnú a zimnú turistiku. Predstavím ho družine, spoločne ho doplníme a veci z tohto zoznamu nosím na všetky výpravy.
  • Viem, ako sa zbaliť na jedno - ale aj viacdennú výpravu a za to, ako vyzerá môj batoh, sa nemusí hanbiť žiaden skaut. Viem si pripraviť svoje topánky pred výpravou a viem sa o ne postarať aj po výprave.
  • Poznám základné materiály (vlna, bavlna, polyester) svojho turistického oblečenia, viem, aké majú výhody a nevýhody. Pripravil som pre družinu ukážku oblečenia do všetkých štyroch ročných období s variantom dobrého a zlého počasia.
  • Na svojich turistických výpravách som prešiel 200 km a z toho aspoň 20 km v jeden deň. Viem, ako sa fyzicky pripraviť na turistiku a mám svoj vlastný cvičebný plán.
  • Splnil som jeden bod z nasledovných:
  • a) vystúpil som na vrch vyšší než 2000 m. n. m.
  • b) vystúpil som na dva vrchy vyššie než 1500 m. n. m.
  • c) vystúpil som na najvyššie vrchy troch pohorí
  • Naplánoval som trasu 3-dňovej aspoň 40 km výpravy, ktorú som aj uskutočnil. Vopred som
  • určil prevýšenia, oddychové miesta, zdroje vody a z mapy som podľa vrstevníc zakreslil prierez trasy.
  • Viem, ako funguje základný plynový varič, a dokázal som na ňom pripraviť na turistickej výprave pokrm aspoň pre 3 ľudí.
  • Prespal som na horách v turistickej chate, útulni, v stane aj v bivaku. Viem ukázať neskautovi výhody a nevýhody týchto foriem prespávania a na čo všetko musím myslieť a nezabudnúť.
  • Poznám základy odhadu počasia, vždy dodržujem bezpečnostné zásady a dokážem ošetriť základné zranenia:
  • a) vyvrtnutý členok
  • b) zlomená ruka/noha
  • c) dehydratácia
  • d) úraz hlavy
  • e) podchladenie
  • f)  otlak a pľuzgier (viem, ako im mám predísť)
  • Spravili sme simulovaný transport zraneného na vzdialenosť aspoň 5 km. Poznám rôzne spôsoby transportu zraneného a pred oddielom som demonštroval aspoň 3 typy funkčných nosidiel.