Nášivka Odborka Znalec náboženstiev - zelený stupeň

28.03.2019

• Opýtam sa rodičov, príp. mojich známych (aspoň 4  osôb), čo rozumejú pod pojmom náboženstvo; Vyhľadám niekoľko definícií náboženstva z pohľadu jednotlivých cirkví, či náboženských obcí.
  • Nájdem príklady a poznám rozdiel medzi: monoteistickým a polyteistickým náboženstvom; medzi prirodzeným a zjaveným náboženstvom; medzi náboženstvom a sektou.
  • Zistím si informácie o aspoň 5 svetových náboženstvách: o ich vzniku, posvätných knihách, sviatkoch, pútnických miestach. Porovnám spôsob slávenia sviatkov v jednotlivých náboženstvách, zistím, aké jedlo pri nich jedia, príp. kedy sa postia.
  • Zistím, aké náboženstvá sú na Slovensku a aké majú zastúpenie. Spravím pre družinu krátky prehľadový plagát.

Spoznávanie vlastného náboženstva (príp. ak nemám vlastné náboženstvo, tak vybraného náboženstva, ktoré budem hlbšie skúmať.)

• Aspoň mesiac sa aktívne (t.j. aspoň 3-4x do týždňa pomáham pri slávení napr. čítaním a pod. (záleží od možností a dohody s miestnym predstaveným)) zúčastňujem liturgie svojho náboženstva; Alebo ak nemám vlastné náboženstvo, navštevujem pravidelne liturgiu vybraného náboženstva, snažím sa jej porozumieť prostredníctvom rozhovorov s príslušníkmi daného náboženstva.
  • Aktívne sa počas mesiaca stretávam v nejakom spoločenstve svojho konkrétneho náboženstva.
  • Počas jedného mesiaca čítam každý deň aspoň 10 min. z posvätných kníh vlastného (resp. zvoleného) náboženstva.
  • Navštívim najdôležitejšie (pútnické, liturgické...) miesta svojho (resp. vybraného) náboženstva.